Recept: zdravý feniklový šalát s pomarančoma vlašskými orechmi

Fenikel patrí medzi naše obľúbené druhy zeleniny: výťažok z fenikla pridávame do nášho šampónu proti lupinám, pretože účinkuje proti lupinám a posilňuje vlasy. Ale aj zvnútra je fenikel veľmi prospešnou zeleninou, ktorá ponúka množstvo benefitov pre naše telo!

Obsahuje upokojujúce silice, značné množstvo minerálov ako železo, horčík a vápnik, niekoľko vitamínov skupiny B a tiež poriadnu porciu vitamínu C. Hľuza boduje aj ako spoločník pri detoxikácii či diétach, pretože neobsahuje takmer žiadne tuky, ale má dostatok vlákniny a veľa rastlinných bielkovín.

Obsiahnuté silice sú dobré na nervy, žalúdok a črevá, ale fenikel pomáha aj pri prechladnutí a dokáže upokojiť priedušky. Vychladený feniklový čaj tiež upokojuje podráždený žalúdok a zmierňuje nevoľnosť.

Jeho antikonvulzívne vlastnosti pomáhajú mnohým ženám s menštruačnými kŕčmi. Feniklový čaj je tiež veľmi obľúbený u tehotných žien a dojčiacich matiek, pretože údajne stimuluje tok mlieka a zmierňuje koliku u dojčiat.

Tu je náš recept na rýchly a jednoduchý šalát s feniklom a pomarančom

Prísady

Na 2 porcie:

  • 1 fenikel
  • 1 pomaranč
  • 1 hrsť vlašských orechov
  • rukola alebo poľný šalát
  • olivový olej
  • šťava z jedného citróna alebo limetky
  • soľ
  • korenie

Príprava

Najprv si nakrájame fenikel na jemné pásiky. Ak nemáte krájač na zeleninu a pásiky sú pri krájaní nožom trochu hrubšie, môžete fenikel vložiť do misky a so štipkou soli alebo troškou oleja ho krátko pomiesiť, aby zmäkol.

Teraz nakrájame pomaranč, nasekáme vlašské orechy a všetko zmiešame vo veľkej mise s feniklom a šalátom.

Na prípravu dresingu vytlačíme citrón alebo limetku, krátko premiešame s olivovým olejom, soľou a korením a nalejeme na šalát. Všetko premiešame a servírujeme na 2 taniere. Výhonkami z fenikla môžeme odzobiť hotový šalát.. Vyzerá pekne a rovnako vylepší aj chuť.

Tento šalát je nielen naozaj zdravý, ale vždy vás aj dobre naladí. Zásobte sa touto skvelou zeleninou ešte pred koncom sezóny!

Odporúčame