Prebiotická kozmetika pre zdravú kožnú bariéru

Na našej pokožke sa vyskytujú milióny mikroorganizmov, ktoré spolu s bunkami epidermy tvoria komplexnú sieť. Pozostáva z húb, baktérií, vírusov a prvokov, teda zo všetkých mikroorganizmov, ktoré osídľujú našu pokožku. Táto symbióza sa nazýva mikrobióm.

Zloženie mikrobiómu je u každého z nás iné – rovnako ako mikrobióm v našich črevách. Povaha tejto siete závisí od širokej škály faktorov: napríklad baktérie ovplyvňujú hodnotu pH.

Vysoký počet rôznych baktérií v symbióze s kožnými bunkami sťažuje kolonizáciu útočníkmi. Vďaka tomu je mikrobióm na našej koži dôležitou súčasťou nášho imunitného systému! A to v konečnom dôsledku rozhoduje aj o tom, aká zdravá je naša kožná bariéra a ako dobre nás dokáže ochrániť pred vplyvmi prostredia.

Mikrobióm sa skladá rôzne v závislosti od oblasti nášho tela. Faktory ako teplota, vlhkosť a tvorba kožného mazu výrazne ovplyvňujú textúru našej pokožky. Preto sú napríklad oblasti, ktoré vysychajú rýchlejšie ako ostatné. Zdravá kožná bariéra lepšie uchováva vlhkosť.

Prebiotikum vs. probiotikum

Všetci poznáme probiotické potraviny: jogurty, kyslá kapusta, ocot a podobne obsahujú živé bakteriálne kultúry, ktoré priaznivo ovplyvňujú náš mikrobióm v čreve. Užitočné baktérie kolonizujú naše črevá, čím zlepšujú a posilňujú životné prostredie.

O prebiotických potravinách sme tak dlho nevedeli: Obsahujú špeciálnu, nestráviteľnú vlákninu, ktorá slúži ako potrava pre probiotiká. To znamená, že prebiotiká zabezpečujú optimálnu výživu už existujúcej mikroflóry.

Prebiotická vláknina sa nachádza vo všetkom ovocí a zelenine. Naše obľúbené prebiotikum je inulín. Obsahuje ho napríklad čakanka, špargľa, cesnak, artičoky či kapusta.

Rovnaký princíp platí aj pre pokožku!

Ak dôjde k narušeniu kožnej bariéry, teda mikrobiómu, prebiotické zložky v kozmetike ju dokážu vrátiť do rovnováhy. Ale používané aj preventívne, posilňujú a vyživujú mikroflóru na pokožke.

Narušená kožná bariéra je priepustná a nedokáže si ďalej udržať ochrannú funkciu, ktorá je taká dôležitá. Pokožka je tak náchylnejšia na vonkajšie vplyvy, ako je slnečné žiarenie, ale aj na neželaných votrelcov, pretože sú tu aj zlé mikroorganizmy, ktoré nám spôsobujú choroby.

Narušený mikrobióm však môže byť príčinou aj chorôb ako akné, psoriáza, neurodermatitída a iné zápalové ochorenia kože. Už existujú štúdie, ktoré preukázali, že napríklad v prípade akné a škvŕn môže terapia prebiotickými kozmetickými výrobkami dosiahnuť lepšie výsledky ako antibakteriálne zložky. Pretože antibakteriálne prípravky uplatňujú presne opačný prístup, a to zabíjanie živých baktérií, ktoré nám spôsobujú choroby. Žiaľ, často im podľahnú aj prospešné baktérie a dosiahne opačný efekt.

Mikroflóra na našej pokožke, bariérová funkcia a náš vrodený imunitný systém spolupracujú, aby bola naša pokožka zdravá. Je dôležité zachovať túto krehkú rovnováhu.

Výhody prebiotickej kozmetiky

Najmä čistiace prípravky na tvár, mydlá, sprchové gély a šampóny s prísadami ako alkohol, agresívne povrchovo aktívne látky a sulfáty môžu poškodiť našu kožnú bariéru a urobiť ju priepustnou. Aby sme tomuto efektu zabránili, na jednej strane nepoužívame vôbec žiadne škodlivé zložky. Na druhej strane do našich produktov pridávame extra prebiotické zložky, ako napríklad inulín z čakanky. To dáva veľký zmysel, najmä pri starostlivosti, ako je balzam na pery alebo telové mlieko. Cenný inulín však dnes primiešavame takmer do všetkých produktov, ako je mydlo či sprchový gél.

Mikroorganizmy na vašej pokožke sa z toho tešia, pretože sa ňou živia a skvele sa im darí!

Urobte niečo dobré pre svoju pleť a ošetrite ju hodnotnými prebiotickými kozmetickými prípravkami v bio kvalite!

Odporúčame