Povedzte nie plastom!

Dusíme sa v plastoch: každý rok sa do svetových vôd dostane 19 až 23 miliónov ton plastového odpadu, čo zodpovedá takmer dvom nákladným autám za minútu. Záplava mikroplastov sa už dostala do Arktídy a dokonca aj do hlbokého mora v hĺbke až 10 000 metrov. Aké je však riešenie?

Každý jeden kus plastu, ktorý bol kedy vyrobený, existuje aj dnes

Od začiatku masovej výroby v 50. rokoch 20. storočia sa výroba každoročne masívne zvyšuje. Kým v roku 1950 to bolo 1,5 milióna ton, dnes je to približne 300 miliónov ton. Je smutné, ale pravdivé, že toto číslo naďalej nezmerateľne rastie: AWI (Alfred Wegener Institute) predpokladá, že záplava odpadu sa v nasledujúcich rokoch ešte zvýši: do roku 2045 sa očakáva, že celosvetová produkcia plastov sa opäť zdvojnásobí.

Recykluje sa len menej ako 5 % plastov

Zlý na tom však nie je samotný materiál. Plast je v skutočnosti univerzálny materiál, ktorý sa dá ľahko zlikvidovať a recyklovať. Predpokladom však je, že vyradené výrobky sa dostanú do správneho koša a do systému recyklácie. Žiaľ, len menej ako 5 % plastov vyrobených na celom svete sa skutočne recykluje.

Do roku 2050 skončí na skládkach 12 miliárd ton plastového odpadu

Odhaduje sa, že od začiatku výroby plastov sa ich vyrobilo približne 8,3 miliardy ton. z toho 76 % sa stalo plastovým odpadom a takmer 80 % tohto odpadu bolo uložených na skládky alebo sa nachádza v prírode, napríklad v lesoch, riekach, na plážach a v oceánoch. Biologický rozklad plastovej fľaše trvá približne 500 rokov. To sa stáva problémom z hľadiska vplyvu na životné prostredie aj z hľadiska priestoru, pretože skládky už v niektorých krajinách zaberajú veľa miesta.

10 miliónov ton plastov skončí každý rok v mori

O tom, ako vlastne všetok tento plastový odpad končí v mori, sa môžete dozvedieť tu. Medzitým sa už nahromadila šialená masa (plastového) odpadu, ktorá koluje v 5 veľkých víroch v našich oceánoch.

Vrátane tzv. Great Pacific Garbage Patch, ktorá sa považuje za najväčšiu morskú skládku odpadu na svete. Odhaduje sa, že je približne trikrát väčšia ako Francúzsko a štyri a polkrát väčšia ako Nemecko.

Riešenie!?

Malé a veľké projekty čistenia, ako je The Ocean Cleanup, sú zábleskom nádeje pre budúcnosť našich oceánov. Dôležitejšie by však bolo znížiť obrovskú produkciu - žiaľ, často veľmi zbytočných - plastových výrobkov a recyklovať väčší podiel plastov. Pretože aj keď plastové výrobky už majú svoj prvý život za sebou, plast stále zostáva cenným zdrojom.

Čo pomáha proti záplave plastov?

 1. Povedzte plastom nie
  Ak je to možné, siahnite po alternatívach vyrobených z udržateľnejších materiálov - pokiaľ sa dajú ľahko recyklovať.
 2. Buďte kreatívni
  Ak je to možné, opätovne použite jednorazové plasty, napr. prázdne tašky ako vrecia do odpadkových košov - ušetrili ste tak vrece do koša.
 3. Recyklujte
  Aby cenné zdroje, ako sú plasty, papier atď. dostali druhú šancu, musia si po skončení svojho prvého života nájsť správnu cestu. To znamená: vždy všetko hádžte do správneho kontajnera!
 4. Opätovné použitie
  Práve teraz sa objavuje mnoho riešení na opätovné použitie v najrôznejších oblastiach. Od opakovane použiteľného menštruačného kalíška, cez paraktické obrúsky so včelím voskom na jedlo a občerstvenie až po holiaci strojček z dreva alebo kovu - majte oči otvorené pre ďalšie udržateľné nápady!
 5. Opakované napĺňanie
  V prípade kozmetických a čistiacich výrobkov už existujú inteligentné systémy opätovného plnenia, ktoré vám dlhodobo šetria plastové obaly. Často získate s náplňou aj lepšiu cenu za rovnakú veľkosť produktu.
 6. Buďte súčasťou riešenia
  Podporte projekty zamerané na čistenie a upcykláciu.

S našimi opakovane naplniteľnými dávkovačmi s pumpičkou na mydlo, šampón a pod. dúfame, že prispejeme malou čiastkou, keďže na výrobu fliaš sa používa 100 % plast z oceánov. S praktickými náplňami môžete navyše ušetriť až 15 plastových fliaš a túb ročne!

Odporúčame