Plasty z oceánov - súčasť riešenia alebo greenwashing?

Máme celosvetový problém s odpadom, ktorý nie je len veľký, ale priam OBROVSKÝ. Produkujeme stále viac a viac. Stále viac spotrebúvame a stále viac vyhadzujeme. Tam, kde nefunguje systém odpadov a recyklácie, končí odpad v prírode a tam rozhodne nepatrí. Na tom sa zhodneme všetci.

Plastový odpad je v súčasnosti všade. V riekach, oceánoch, lesoch, v morských hlbinách a v našom potravinovom reťazci.

Každý rok skončí v oceáne 10 miliónov ton plastov. Samotná skládka Great Pacific Garbage Patch - najväčšia z 5(!) gigantických skládok plastového odpadu v oceánoch - je 4x väčšia ako Nemecko a rýchlo rastie.

Tento problém sa deje potajomky, potichu: Mesiac čo mesiac zjeme mikroplasty v množstve zodpovedajúcom hmotnosti kreditnej karty.

Kde sú riešenia? Existujú.
Rozsah je zatiaľ príliš malý, ale existujú ľudia a organizácie, ktoré proti záplave plastov pracujú. Práve teraz všetci potrebujeme riešenia. Bez ohľadu na to, kde sa začnú. Bez ohľadu na to, o aký veľký krok ide. Musíme proti nemu pracovať a presadzovať ho tam, kde môžeme. Pretože sme všetci na jednej lodi!

Všetci si uvedomujeme ekologickú katastrofu, ktorú na seba vzal problém plastového odpadu. Vidíme však aj ekonomickú katastrofu. Plytváme cennými zdrojmi, ktorých je nedostatok. Vrátiť tieto zdroje späť do kolobehu, to je náš malý príspevok. Náš pokus o riešenie.

Dlhodobo pracujeme na vývoji produktu, ktorý je súčasťou riešenia - aspoň malého. Preto podporujeme organizácie, ktoré zbierajú plastový odpad z oceánov, prístavov a pláží. Odpad sa tak opäť stáva surovinou. Surovina, ktorá pravdepodobne nikdy nedôjde: upcyklovaný oceánsky plast, ktorý používame na náš opakovane plniteľný dávkovač mydla.

Oceánsky plast, ktorý používame, preukázateľne spôsobuje o viac ako 90 % menej emisií ako novo vyrobený plast a pomáha zabezpečiť, aby sa odpad opäť zbieral - aby sa odpadky premenili na niečo cenné, praktické. Okrem toho my aj naši zákazníci ušetríme na jednorazových obaloch, pretože náš dávkovač mydla sa dá opätovne naplniť.

Teraz prichádza paradox: hoci si všetci uvedomujeme obrovský problém plastového odpadu v oceánoch, pojem plast z oceánov je veľmi kontroverzný. Vo vzduchu visia obvinenia, že spoločnosti tento termín používajú len na marketingové účely, a teda ide o greenwashing. Tieto obvinenia môžu byť samozrejme oprávnené. Napriek tomu zastávame názor, že by sme nemali diskutovať o tom, či odpadky zozbierané z pláže už plávajú v mori alebo budú plávať v mori po ďalšom poryve vetra, a preto sa môžu alebo nemôžu nazývať oceánsky plast.

Predtým, ako začneme kričať o greenwashingu, by nám poslúžilo, keby sme sa pozreli bližšie a zistili, kde sa začína riešenie. A mali by sme privítať každý prístup k riešeniu!

Svet nezachránime tým, že budeme diskutovať o termínoch. Veci zmeníme tým, že niečo začneme a urobíme. Aj keby to mali byť len malé krôčiky. Všetko sa začína v malom. Pracujme na tom, aby sa aj riešenia stali OBROVSKÝMI. Urobme z plastov v oceánoch vzácny zdroj!

Odporúčame