Odkiaľ pochádza plastový odpad v našich oceánoch?

Ktoré odpadky vlastne končia v mori?

Pravdepodobne poznáte obrázky odpadom posiatych pláží. Zvyčajne uvidíte zmes všetkého, čo ľudská domácnosť ponúka, od krabičiek od džúsov až po PET fľaše či neslávne známe plastové tašky – pre nás ešte pred pár rokmi nepostrádateľné, dnes súvšak už v strednej Európe menej dostupné a čoraz viac sa z obchodov vytrácajú.

Aj keď odpadky, ktoré skončia v mori, nepochádzajú priamo z našich smetných nádob, sme za to zodpovední všetci. Túto krízu môžeme vyriešiť len spoločne, pretože je jasné, že štvrtinu odpadu, ktorý skončí v mori, tvorí plast, ktorého rozklad trvá stovky či dokonca tisíce rokov.

Odkiaľ pochádza mikroplast?

Aj keď to znie tak, že si potom môžeme vydýchnuť, rozklad plastových fliaš a pod. sám osebe nie je dobrý, pretože väčšie plastové časti sa rozpadajú na menšie a menšie častice, až nakoniec dosiahnu rozmer menší ako 5 mm a označujú sa ako mikroplasty. Ryby a veľryby si tieto malé čiastočky mýlia s planktónom a ten sa dostáva do ich organizmov a následne aj k ľuďom.

Čo väčšina z nás nevie: obrovské množstvo mikroplastov pochádza z opotrebovania pneumatík na našich autách. Pneumatika osobného auta má pri likvidácii o 1 až 1,5 kg nižšiu hmotnosť. Podľa štúdie z roku 2017 sa to dokonca považuje za hlavnú príčinu mikroplastov a tvorilo by približne štvrtinu plastového odpadu v oceánoch. Jediným spôsobom, ako tomu zabrániť, je zaobísť sa bez auta alebo si v prvom rade nekupovať vlastné.

"Žiadnu slamku, prosím!"

Nie, nestačí, ak si odteraz objednáte drink v bare bez slamky. Slamky sa stali stelesnením zbytočného plastového odpadu a – nenechajte sa zmiasť –zaobísť sa bez nich je dôležité a prosešné! Žiaľ, musíme si uvedomiť aj to, že slamky tvoria len okrajovú časť plastového odpadu v mori.

Používanie kozmetických produktov bez mikroplastov má, samozrejme, tiež zmysel! Korytnačky ale zatiaľ, žiaľ, svojpomocne nezachánite, pretože veľkú časť plastov v mori tvorí rybársky odpad a odhodené rybárske siete. Toto neuveriteľné množstvo môžeme znížiť len nepriamo tým, že okamžite prestaneme konzumovať ryby. Toto je jediný spôsob, ako vziať tomuto priemyslu vietor z plachiet a znížiť množstvo odpadu vyhadzovaného do mora.

Jediným spôsobom, ako znížiť odpad v našich oceánoch, sú opatrenia na ochranu našej klímy a životného prostredia. Máme pre Vás niekoľko tipov.

  • Vždy, keď je to možné, použite verejnú dopravu.
  • Ak je to možné, zdieľajte auto s ostatnými; tzv. carsharing modely sú čoraz dôležitejšie a dostupnejšie.
  • Spotrebujte len toľko, koľko je potrebné; zaobídite sa bez pochybných produktov a prísad
  • Konzum vedie k plastovému odpadu, najlepšie je kupovať výrobky bez plastových obalov a vyhýbať sa zbytočnému kupovaniu nepotrebných výrobkov.*
  • Vylúčte zo svojho jedálneho lístka ryby a morské plody.
  • Vyhýbajte sa živočíšnym produktom v potravinách, ale aj v doplnkoch do domácnosti, v oblečení a pod.

*Mimochodom, naše tuby sú vyrobené z bio plastu z cukrovej trstiny a sú teda samozrejme recyklovateľné!

Odporúčame