Lupiny vs. suchá pokožka hlavy

Naša pokožka sa neustále regeneruje a pravidelne sa zbavuje šupiniek. Približne každé 4 týždne sa pokožka obnovuje. Pokiaľ sa množstvo odumretých šupiniek udržiava v medziach, nie je to nápadné.

Ak sa pokožka zbavuje starých buniek príliš rýchlo alebo ak sú zlepené spolu s kožným tukom, nazýva sa to lupiny. To môže viesť k tvorbe väčších šupiniek, ktoré "snežia" na plecia a stávajú sa viditeľnými.

Rozdiel medzi suchou pokožkou hlavy a lupinami

Ale aký je presne rozdiel medzi suchou pokožkou hlavy a lupinami a ako nájsť ten správny prípravok, ktorý Vám pomôže?

Ak sú lupiny veľmi malé a jemné a dajú sa ľahko zotrieť z oblečenia, je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že vaša pokožka hlavy je náchylná na vysušenie. Niekedy to spôsobuje svrbenie pokožky, ktoré môže byť veľmi nepríjemné.

Dôvody suchej pokožky hlavy:

 • Vyhrievanie vzduchu
 • Klimatizácia
 • Časté umývanie vlasov
 • Nesprávna starostlivosť o vlasy
 • Príliš odmasťujúce šampóny

Riešenia proti suchým lupinám:

Upozornenie: niekedy ľudia inštinktívne siahajú po šampónoch proti lupinám, keď majú suchú pokožku hlavy. Tie môžu pokožku dodatočne odmastiť a problém ešte zhoršiť!

Naopak, teraz k mastnej pokožke hlavy s lupinami:

Mastné lupiny sa častejšie vyskytujú, keď má niekto všeobecný sklon k mastnej pokožke hlavy, čo sa niekedy zhoduje so zvýšenou produkciou kožného mazu na tvári, t. j. mastnou pokožkou tváre.

Ak pokožka príliš rýchlo odstraňuje staré bunky a tie sa zhlukujú s kožným mazom, vytvárajú sa šupinky alebo doštičky, ktoré sa zachytávajú vo vlasoch alebo sa dostávajú na plecia. Kvôli vyššiemu obsahu oleja sa zvyčajne nedajú tak ľahko oprášiť z oblečenia a sú lepkavejšie.

Dôvody mastnej pokožky hlavy:

 • Zvýšená produkcia kožného mazu
 • Puberta
 • Ochorenia, ako je neurodermatitída, psoriáza alebo plesňová infekcia
 • Vlastná kvasinková huba pokožky, ktorá sa za priaznivých podmienok šíri a spôsobuje ešte väčšie odlupovanie pokožky

Riešenie na mastné lupiny

Väčšina šampónov proti lupinám pôsobí proti nadmernej tvorbe kožného mazu a odmasťuje pokožku hlavy. Okrem toho by mal obsahovať antibakteriálne a protiplesňové zložky. Ak máte veľa lepkavých lupín, mali by ste šampón používať aspoň 3 týždne, aby ste zaznamenali zlepšenie.

Šampón proti lupinám: Bio šampón proti lupinám od Hands on Veggies

Náš rastlinný Bio šampón proti lupinám s feniklom a mätou neobsahuje žiadne sulfáty, čistí jemne pomocou miernych povrchovo aktívnych látok s obsahom cukru a má vyrovnávajúci účinok - na suchú aj mastnú pokožku hlavy:

Majú muži naozaj lupiny častejšie ako ženy a čo je toho príčinou?

Mnohí muži si umývajú vlasy pri každom sprchovaní, čo je jednoducho príliš často. Niektorí tiež jednoducho používajú na umývanie vlasov sprchový gél, čo tiež nie je ideálne. Oboje vysušuje pokožku hlavy.

Ak má mužská pokožka tendenciu produkovať viac kožného mazu ako ženská pokožka, majú tiež väčší sklon k mastnej pokožke hlavy, a teda aj k mastným lupinám.

DIY SOS kúry na pokožku hlavy z domácich prostriedkov

 1. Vyvažujúci kyslý oplach z jablčného octu:
  Už staré mamy používali jablčný ocot ako domáci liek na lupiny, svrbivú pokožku hlavy alebo na rýchle mastenie: zmiešajte jablčný ocot a vodu v pomere 1 : 2 priamo vo fľaši alebo miske. Umyte si vlasy šampónom ako obvykle a potom ich opláchnite octovou zmesou ako bežným kondicionérom. Omotajte si okolo vlasov uterák a nechajte zmes pôsobiť asi 30 minút. Potom opláchnite bez šampónu!
 2. Olivový olej ako nočná upokojujúca maska na pokožku hlavy:
  Proti suchej pokožke hlavy a lupinám: Olivový olej vracia pokožke hlavy tuk, ktorý dokážu odstrániť agresívne šampóny a ošetrujúce prípravky. Stačí vmasírovať pár kvapiek olivového oleja do pokožky hlavy, nechať pôsobiť cez noc a na druhý deň vlasy umyť šetrným šampónom. Uterák alebo tenká čiapka ochráni váš vankúš pred mastnotou.
 3. Kokosový olej na mastné lupiny:
  Kokosový olej sľubuje rýchlu pomoc pri mastnej pokožke hlavy s lupinami: hydratuje pokožku a bráni rastu plesní a baktérií. Za týmto účelom rozpustite medzi rukami lyžicu kokosového oleja, vmasírujte ho do pokožky hlavy a nechajte chvíľu pôsobiť. Príjemný vedľajší efekt: masáž hlavy po náročnom dni neskutočne uvoľňuje! Potom si môžete vlasy umyť ako obvykle jemným šampónom.

Odporúčame