Karcinogénne zložky v starostlivosti o pery

Prečo sa nám vlastne tak rýchlo vysušujú pery?

Práve pery sa v zime vysušujú obzvlášť rýchlo. Je to preto, že nemajú žiadne potné žľazy a len niekoľko mazových žliaz. Preto naše pery potrebujú v zime malú pomoc: balzamov na pery sú k dispozícii húfy - ale pozor na zloženie!

Konvenčné výrobky často obsahujú lacné plnidlá, ako napríklad parafín, ropné deriváty alebo dokonca zložky podozrivé z karcinogenity.

O tejto téme už existuje niekoľko štúdií a stále znova sa dá zistiť, že veľkí výrobcovia stále používajú pochybné zložky. Mnohé zo známych značiek sa stále spoliehajú na hlavné zložky na báze minerálnych olejov.

Tieto zložky pritom nie je vôbec jednoduché rozpoznať, pretože zoznam zložiek nemusí nevyhnutne obsahovať slovo minerálny olej, aby bol uvedený ako zložka.
Okrem toho mnohé výrobky dokonca obsahujú hormonálne účinné látky.

Mimochodom, toto všetko platí aj pre dekoratívne rúže, hoci tu sú farebné látky ešte viac oklamané a na pery sa dostanú látky ako dioxid titaničitý a pod. Podľa štúdií sa oxid titaničitý nepovažuje za bezpečnú potravinársku prísadu, a preto sa neodporúča používať na starostlivosť o pery.

Každý z nás ročne prehltne až 4 balzamy na pery!

Obzvlášť zložité je to s balzamami na pery, pretože ich určite trochu prehltnete. Pri pravidelnom používaní balzamov a rúžov na pery to môžu byť až 4 celé tyčinky za jednu sezónu!

Vaša starostlivosť o pery by nikdy nemala obsahovať nasledujúce zložky:

Zložky na báze minerálnych olejov:

 • Cera Microcristallina (Microcristallina Wax)
 • Ceresín
 • Minerálny olej
 • Ozokerit (= tuhý parafín)
 • Parafín
 • Paraffinum Liquidum
 • Vazelína
 • Petrolatum

Ďalšie:

 • Hydroxycitronellal
 • Isoeugenol
 • Syntetický včelí vosk
 • Dioxid titaničitý

Zložky na báze minerálnych olejov znižujú prirodzenú schopnosť regenerácie pokožky. Hoci majú vyživujúci účinok, pri dlhodobom používaní sú návykové. Po prerušení ich používania sa pokožka musí najprv prácne znovu nastaviť, aby si sama udržala bariérovú funkciu.

Okrem toho boli v zložkách na báze minerálnych olejov a parafínov zistené Stiftung Warentest stopy MOAH (aromatické uhľovodíky minerálnych olejov) a MOSH (nasýtené uhľovodíky minerálnych olejov).

V prípade ich požitia sa môžu hromadiť v ľudskom tkanive a pečeni a viesť k poškodeniu orgánov. Aj keď sa zdá, že vstrebávanie MOSH & MOAH cez pokožku je neškodné, pri starostlivosti o pery sa požitie nevylučuje. A čo tieto látky v našom tele spôsobujú, zatiaľ nebolo objasnené. V každom prípade majú potenciálne karcinogénny účinok.
Tieto zložky sa našli aj v syntetickom včelom vosku.

Syntetický včelí vosk je zložitý reakčný produkt zmesi kyselín a alkoholov, ktorý napodobňuje zloženie prírodného včelieho vosku. Pozostáva najmä z alkylesterov, mastných kyselín a alkánov.

Isoeugenol & Hydroxycitronellal sú silné alergény, ktorým by ste sa mali v starostlivosti o pery vyhnúť. Ak chcete byť na bezpečnej strane, môžete používať výrobky na starostlivosť o pery, ktoré sú úplne bez alergénov:

Starostlivosť o pery bez alergénov od Hands on Veggies

V každom prípade sa pri kúpe balzamu na pery oplatí pozrieť sa na zloženie.

Existuje aj iný spôsob: vegánska, prebiotická a vynikajúca starostlivosť o pery

Našou sériou starostlivosti o pery chceme vytvoriť protipól k rizikovým výrobkom! Tie už boli v roku 2022 ocenené Cenou PETA Vegan Beauty Award za najlepšiu starostlivosť o pery.

Všetky naše balzamy na pery sú vegánske a obsahujú inulín, čo je prebiotická zložka, ktorá vyživuje mikrobióm pier - áno, aj pery majú mikrobióm - a udržiava ich tak zdravé.

Okrem toho mnohé výrobky na trhu nie sú vegánske, pretože často obsahujú včelí vosk alebo dokonca med. My radšej používame 100 % rastlinné zložky, ako je ricínový olej alebo kandelilový vosk, a včelám nechávame ich med!

Odporúčame