Hodnota pH v kozmetike – čo je zdravé pre vašu pokožku

Pamätáte si si na hodiny chémie? V školských laviciach ste sa s pojmom hodnota pH sa určite stretli. Už ste však zabudli, o čo presne ide? Nebojte sa, nie ste v tom sami Za týmto výrazom sa totiž skrýva viac, ako sa dá vysvetliť za jednu vyučovaciu hodinu.

Stručne povedané, ide o to, že vodné roztoky môžu byť buď kyslé, neutrálne alebo zásadité. Hodnoty sa zvyčajne merajú na stupnici medzi 0 a 14, pričom hodnota pH 7 sa považuje za neutrálnu, všetko nižšie ako 7 je kyslé a všetko nad 7 je klasifikované ako zásadité.

Zatiaľ je všetko jednoduché. Ale čo to má spoločné s kozmetikou?

Určite poznáte ten nerpíjemný, suchý pocit, ktorý sa občas dostaví po umytí rúk mydlom. Väčšina mydiel má hodnotu pH medzi 9 a 10 a sú teda zásadité – čo dáva dokonalý zmysel, pretože majú odstraňovať nečistoty z našej pokožky. Keď sa však ruky vysušia, znamená to, že sa ničí aj prirodzený ochranný kyslý plášť pokožky. A tomu sa treba čo najviac vyhýbať!

Ochranný kyslý plášť a mikrobióm

Naša pokožka má prirodzene hodnotu pH medzi 4,5 a 5,5 – to sa líši v závislosti od časti tela a konkrétneho človeka. Priemerná hodnota prirodzenej ochrannej vrstvy pokožky sa často udáva 5,5. Naša pokožka je mierne kyslá, preto hovoríme aj o ochrannom kyslom plášti - máme na mysli vrstvu kožného mazu, potu a zrohovatených buniek, ktorá pokožku obklopuje. Spolu so zdravými baktériami tvorí mikrobióm, ktorý nás chráni pred vplyvmi prostredia a mikroorganizmami.

Akokoľvek je táto ochranná vrstva dômyselná, bohužiaľ je aj veľmi citlivá a dá sa ľahko narušiť. Preto by sa hodnota pH kozmetických výrobkov mala čo najviac približovať hodnote pH pokožky, vďaka čomu sú výrobky lepšie tolerované a chránia sa zdravie vašej pokožky. Keďže obzvlášť citlivá pokožka sa dostane z rovnováhy ešte rýchlejšie, mali by ste venovať pozornosť hodnote pH, ktorá sa často označuje ako „pH neutrálne pre pokožku“ .

Upozornenie: to neznamená, že hodnota pH je neutrálna, pretože by to zodpovedalo hodnote 7 - ale že hodnota sa blíži hodnote pH pokožky, t.j. 5,5!

pH produktu nie je jediným faktorom, ktorý môže narušiť rovnováhu nášho prirodzeného ochranného kyslého plášťa, takže stále stojí za to dozvedieť sa viac!

Hodnoty pH v produktoch Hands on Veggies

Naše produkty sú prispôsobené príslušnej hodnote pH časti tela, pre ktorú boli vyvinuté. Sprchový gél a telové mlieka majú hodnotu 5,0 až 5,5, takže sú pH neutrálne a ideálne na udržiavanie neporušenej a zdravej prirodzenej ochrannej vrstvy pokožky.

Špeciálny kondicionér

Pri kondicionéroch na vlasy sa však osvedčila mierne kyslá hodnota pH, ktorá vlasom dodáva lesk a robí ich hladšími. Kondicionér by ste však nemali nanášať na pokožku hlavy, aplikujte ho iba do dĺžok vlasov.

Náš tip: vyskúšali ste už naše balzamy na pery? Sú špeciálne navrhnuté s prebiotikami na udržanie mikrobiómu vašich pier. To im poskytuje ešte lepšiu ochranu pred vysušením a popraskanými miestami.

Mimochodom, váš mikrobióm tiež ťaží z organickej fermentácie, ktorá ošetruje prirodzeným spôsobom. Jemné cukrové tenzidy tiež jemne čistia pokožku a vlasy. Tento celkový koncept sme vyvinuli práve pre vás, aby vaša pokožka zostala zdravá!

Odporúčame