8 výživových tipov pre zdravé vlasy

Plné a husté vlasy nie sú len otázkou správnej starostlivosti o vlasy. Vyvážená strava zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravých vlasov. Zistite, ktoré potraviny by ste mali pravidelne konzumovať pre krásne vlasy!

Lámavé vlasy bez lesku alebo vypadávanie vlasov môže ovplyvniť mnoho faktorov. Strava je však určite jedným z nich. Povieme vám, ktoré potraviny poskytujú potrebné vitamíny a mikroživiny, aby vaše vlasy získali zdravý lesk a boli odolnejšie!

Pre zdravé, plné a husté vlasy je nevyhnutná zmes živín a vitamínov. Dbajte na to, aby ste jedli dostatok potravín s nasledujúcimi zložkami:

Vitamíny a mikroživiny pre zdravé vlasy:

  • Vitamín C a E
  • Biotín
  • Maastné kyseliny omega-3
  • Zinok
  • Železo
  • Kyselina listová

Ak náhle trpíte zvýšeným vypadávaním vlasov, môže to byť spôsobené nedostatkom niektorej z vyššie uvedených živín. Ak chcete zistiť, či je za to zodpovedný nedostatok, môžete si samozrejme dať u lekára urobiť krvný test. Vyvážená strava je však v každom prípade dobrou stratégiou na udržanie zdravej pokožky a vlasov.

Tieto potraviny podporujú zdravie vlasov:

Oriešky:
Máte rednúce alebo matné vlasy? Potom vaše telo možno potrebuje omega-3 mastné kyseliny a/alebo vitamín E. Orechy sú ich dobrým zdrojom. Obsahujú aj biotín, ktorý je nevyhnutný na budovanie štruktúry vlasov. Aj ľanové semená sú skvelým vegánskym zdrojom omega-3!

Ovosné vločky:
Tieto obľúbené raňajkové cereálie obsahujú zinok a biotín. Vaša raňajková kaša tak môže pomôcť predchádzať vypadávaniu vlasov!

Šošovica:
Či už v polievke alebo šaláte, šošovica obsahuje veľa zinku pre lesklé vlasy.
Zinok podporuje rast vlasov tým, že podporuje rozmnožovanie buniek vo vlasovej matrici zvnútra von. To je oblasť vlasov, ktorá neustále produkuje nové bunky a posúva ich ďalej a ďalej. Takže čím viac týchto buniek sa produkuje, tým rýchlejšie vlasy rastú. Okrem toho zinok zabezpečuje zdravú pokožku hlavy a chráni vlasové korienky pred zápalmi.

Tekvicové semienka:
Tieto semienka sú skutočným všeliekom pre zdravé vlasy, pretože okrem iného obsahujú železo, horčík, mangán, meď a fosfor. Či už v müsli, len tak na desiatu alebo ako posýpka do šalátu - odporúčame za hrsť aspoň raz týždenne!

Brokolica:
Brokolica nie je skvelá len ako zložka v našom Šampóne proti mastným vlasom. Brokolica tiež podporuje rast vašich vlasov zvnútra, pretože obsahuje veľa železa, vitamínu C a kyseliny listovej.

Ovocie a zelenina bohaté s vitamínom C:
Bobuľové ovocie, paprika alebo petržlen obsahujú veľa vitamínu C, rovnako ako citrusové plody. Ten na jednej strane pomáha telu lepšie vstrebávať železo a na druhej strane podporuje prekrvenie pokožky hlavy a chráni vlasové folikuly pred voľnými radikálmi.

Sušené marhule:
Okrem iného obsahujú vitamín B5 pre silné a odolné vlasy. Mimochodom, marhule prospievajú aj pleti a vyčarujú jej mladistvý a žiarivý vzhľad.

Zelená listová zelenina:
Zelenina, ako je špenát, kel, hlávková kapusta a pod. podporuje tvorbu keratínu. Tento proteín zabezpečuje zdravú pokožku hlavy a vlasové korienky.

Dbajte na vyváženú stravu plnú superpotravín a regionálnych zdrojov vitamínov pre plné a husté vlasy. Vaše vlasy sa vám poďakujú odolnosťou a zdravým leskom!

Odporúčame